About Our Club‎ > ‎Awards‎ > ‎

2011 SCPPHC Annual Award Winners


HALTER:

2 yr old Colts
1. MCM Marquez – Rancho San Martin
2. DJG Parrandero – D. Joy Gould

2yr. Fillies
1. KLP Tentacion – Kelly Powers
2. LHDS Amapola – Humberto del Solar
3. TA Isabella – Tierra Alta

3 Yr Colts
1. AV El Presidente – F. & M. Sutalo “El Merito"
2. Gobernador DR – D Ranch

3yr. Fillies
1. DJG Bailarina – D. Joy Gould “EL Merito”
2. PSR Aleah – Danell Adams
3. LEA Acoma – La Estancia Alegre
4. LEA Isleta – La Estancia Alegre
5. MCM Ilusionada – Rancho San Martin
5. Morona MDS – Frank & Merlene Sutalo

Geldings:
1. MLM Bandolero – Carolyn Truskowski “El Merito”
2. RSV Superior – Frank & Merlene Sutalo

Mares:
1. RDLF Topaz – Rancho de la Florecita “El Merito"
2. JLV Gaviota – Jorge Valenzuela/Harold & Vanita Mann
3. DVP Simpatica – Robin & Clyde James
4. GCLP Mariluna – Frank & Merlene Sutalo
5. RSTD Alegria – Kathleen Solner

Stallions:
1. RSV Payaso – Jorge Valenzuela/Bill & Debbie Pye “El Merito”
1. RCA Corazon de Oro – Richard & Tracy McGraw “El Merito”

2. E.R.B. Mantequilla - Marge & Don Faulstich
3. RCh Ventarrones – Rancho Chahuchu
4. JLV Rompecorazones – Jorge Valenzuela

Mares Bozal:
1 .MCM Ilusionada – Rancho San Martin
2 .La Rubia Especial DR _ D Ranch
3 .LEA Isleta – La Estancia Alegre
4. CELD Emperadora de Siglo – Charlotte Dicke Becerra
4. LEA Acoma – La Estancia Alegria
5. JBS Amarena – Ernesto/Juan Bosco Sandigo

Stallions Bozal:
1. RCh Mateo – Rancho Chahuchu
2. ECL Magno – Enrique & Caroline Lacayo
3. RDLF Almirante – Rancho de la Florecita
4. GCLP Vanidoso – Frank & Merlene Sutalo

Geldings Bozal:
1. MCM Legionario – Rancho San Martin
2. Imperial DR – D Ranch
3. LEA Conchita – La Estancia Alegre
4. RDLF de Anza – Rancho de la Florecita
5. TA Don Mateo – Tierra Alta

PERFORMANCE


Mares:
1. HLC Conejito Preciosa – Hacienda la Cumbre
2. LEA Poetica – Cheryl Calentine
3. TMR Rhea – Danell Adams
4. Mandarina del Flor – Ron & Carol Brown
5. RSV Soberania - Del Dios Peruvians
    Tenaz DF – Gerald Duryee

Stallions:
1. RNO Imperio – Barbara K. Alexander
2. ACS Nevada – Sheila & James Walker
3. Nieto de Incognito – Ed Houston
4. RCA Corazon de Oro – Richard & Tracy McGraw
5. AR Ambicioso – Bill & Gisela Muhlhauser

Geldings:
1. HMS Aquiles – D. Joy Gould
2. MLM Bandolero – Carolyn Truskowski
3. D.O.R. Aragon – James Alexander
4. RDLF Excaliber – Rancho de la Florecita
5. AR Jondolar – Bill & Gisela Muhlhauser
   MLM Platero – Chester & Lillian Thurston

BREEDING/LUXURY

Mares:

1. RDLF Topaz – Rancho de la Florecita
2. LEA Rociada – Frank & Merlene Sutalo
    GCLP Mariluna – Frank & Merlene Sutalo
3. HMS Afrodita – Horacio & Mary Kay Santos
4. RDS Clarita del Sur – Frank & Merlene Sutalo
5. HMS Estrella – Horacio & Mary Kay Santos
    Mandarina del Flor – Ron & Carol Brown

Stallions
1. JDS Detalloso – Rancho de la Florecita
2. JDS Manantial – Bill & Lynda Berg
3. RCh Ventarrones – Rancho Chahuchu
4. RCh Gatillo – Rancho Chahuchu
5. FTV Payande – Horacio & Mary Kay Santos

Geldings:
1. MLM Romeo – D. Joy Gould “EL Merito”

2. RCh Purisimo – Danell Adams
3. JGG Copa Cabana - Don & Marge Faulstich
4. HMS Ulises – Horacio & Mary Kay Santos
5. AR Jondolar – Bill & Gisela Muhlhauser

AMATEUR

Mares:
1. LEA Poetica – Cheryl Calentine
2.TMR Rhea – Danell Adams
3. Mandarina del Flor – Ron & Carol Brown
4. MLM Gloriosa – Harald & Vanita Mann
5. HLC Conejita Preciosa – Hacienda La Cumbre

Stallions:
1. RSV Noble Sol – Jorge Valenzuela & Lauren Leatherbury
2. RNO Imperial – Barbara Alexander
3. MLM Cara Pintada – Kelly Powers
4. RCh Gatillo – Rancho Chahuchu
5. ACS Nevada – Sheila & James Walker

Geldings:
1. RCh Purisimo – Danell Adams
2. RSV Superior – Frank & Merlene Sutalo
3. D.O.R. Aragon – James Alexander
4. MLM Emisario – Anne E. Ryan
5. RDD Huaquero – Harald & Vanita Mann

HIGH POINT OPEN SHOW HORSE
1. RVV Insurecion – D. Joy Gould
2. FF Bailador – Kathryn Grossman
3. RCh Bataclan – D. Joy Gould
4. RCh Concentido – Susan & Patrick McMahan
5. BKA Mateo – Terry Jo Dykema

HIGH POINT JUNIORS

Juniors 12yrs. and Under
1. Sarah Ann Duryee

Juniors 13yrs. – 18yrs.
1. Julia Mann
2. Kolby McCoy
3. Helen Brown
4. Lisa Maire Walker
5. Ernesto “Tito” Sandigo
6. Sean McMahan
7. Sidney House
8. Joshua Klugman

High Point Sire:
RSV Inolvidable – D. Joy Gould & Jorge Valenzuela

High Point Dam:
RDS Torcasa - Phenom Farms

EL SUPREMO AWARD:

MLM Bandolero